Вітаю Вас Гість!
Субота, 20.04.2024, 06:58
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Вірші українські [15]
Вірші українських поетов для школи і школярів, вірші учнів навчальної, середньої та вищої школи
Вірші для дітей [13]
Дитячі вірші про мову, Україну, вірші для дітей Тараса Шевченко та Лесі Українки, віршики про природу та маму
Диктанти українською мовою [7]
Українські диктанти для 1,2,3 класу навчальної школи, 4, 5, 6, 7, 8, 9 класу середньої школи та 10, 11 класу вищої школи
Українські перекази [5]
Докладні перекази тексту з української мови, стислі перекази творів українських письменників, контрольні українські перекази для школярів художнього стилю
Твір [94]
Українські твори на тему життя людини, твір опис та твір роздум українською мовою, художні твори мініатюри про мати та дитину
Діалог [13]
Діалоги з української мови, короткі та довгі
Мініатюра [5]
Твори мініатюри українською мовою на різні теми. Для школярів, школи та вчителів у допомогу
Розповідь [12]
Цей розділ допоможе вам скласти розповідь з текстом українською мовою
ГДЗ [2]
Готові домашні завдання по математиці, ГДЗ з української та англійської мови та інші.
Привітання [14]
Різноманітні привітання зі святами: з днем народження, ювілеєм, новим роком, 8 березня та 23 лютого
Сочинения [40]
Сочинения на русском языке
Диктанты [2]
Диктанты по русскому языку и литературе
Казки [8]

Наше опитування

Що вам потрібно?
Всього відповідей: 2452

Статистика

Пошук

Цікаве

Популярні українські твори

Популярні вірші українською мовою

Популярні диктанти

Готові домашні завдання / ГДЗ

Друзі сайту

українська

Головна » Файли » Твір

Дорогі школяри та вчителя! Розділ нашого сайту: "Твір" містить різноманітні матеріали у допомогу для школи. Твір - тільки самі популярні та необхідні для підготовки до школи і в допомогу вчителям
Образ автора та оповідача при аналізі художнього твору
15.05.2017, 07:16

Після того, коли ми приблизно встановили структуру оповіді, визначили структурну, організуючу роль словес-ного образу автора, треба, як і при характеристиці словесного образу персонажа, визначити вік, соціальне становище автора, можливо, професійну, національну приналежність, його рівень свідомості, напрямок актуалізації значень, характер смислових нашарувань і зрушень. На початковому етапі аналізу дуже важливо вловити ідейно-емоційний тон, манеру оповіді, які, безумовно, завжди пов'язані з жанром.
Тип і тон розповіді — це ключ до художньої системи цілого твору, а головне, до ідейно-художньої позиції автора.
Так, наприклад, починає І. Котляревський «Енеїду»:
Еней був парубок моторний І хлопець хоть куди козак, Удавсь на всеє зле проворний, Завзятійший од всіх бурлак
І ми відразу ж відчуваємо, що це буде травестія, бо ж Енея — сина Анхіза і Венери, одного із героїв Троянської війни, названо парубком, та ще й моторним; ми відчуваємо відразу ж гумористичний тон: парубка хвалять, а між тим говорять, що він проворний на «всеє зле». Якщо під цим «злим» розуміти лише парубоцькі витівки, то й тоді читачеві слід ждати веселих пригод. Разом з тим, в розважливому тоні («парубок моторний і хлопець хоть куди козак»), в народних оцінках ми відчуваємо, що у творі буде прийнято народну точку зору і слід чекати досить правдивих, реалістичних життєвих спостережень — цю авторську позицію можна простежити протягом усього твору.
В «Інститутці» Марка Вовчка оповідь ведеться від імені кріпачки Усті. Цим самим автор показує, що прагне з найбільшою переконливістю і об'єктивністю відтворити життя, без будь-якої авторської тенденції і втручання. Насправді ж авторська тенденція (в даному разі прогресивна) виявляється і в відборі матеріалів, і в оцінці дійсності, і, зрештою, в прикінцевих словах персонажа «...я вільна! І ходжу, і говорю, і дивлюсь — байдуже мені, що є ті пани у світі!»2. Ось до чого рухалася вся оповідь, от що було заповітною мрією Усті — воля! Антикріпосницька тенденція автора виявилася, зрештою, в тому, що прагнення волі представлено не як ідея автора, а як природна необхідність самої кріпачки Усті. Письменниця ніби зверталася до суспільства: «Послухайте, це не я, це сама кріпачка Устя розповідає про свою долю». Це поглиблювало силу реалістичного письма.
«Кармелюк» же Марка Вовчка починається авторським звертанням до читача, дуже схожим на гоголівське: «Знаєте ли вьі украинскую ночь?»:
Хто бував на Україні? Хто зна Україну? Хто бував і знає, той нехай згадає, а хто не бував і не знає, той нехай собі уявить, що там скрізь білі хати у вишневих садках, і весною... весною там дуже гарно, як усі садочки зацвітуть і усі соловейки защебечуть1.
Далі йде змалювання чарівної ночі, коли оповідач (і в цій розповіді він учасник епізоду) не міг заснути від солов'їного щебетання, яке «гриміло й розкочувалося до самого світу». Тут автор виступає як особистий свідок-оповідач, прагнучи тим самим ввести читача у напівфан-тастичний світ легенди про народного героя, зробити цей світ максимально достовірним.
І. Нечуй-Левицький і Панас Мирний не вдаються до створення якогось певного образу оповідача на взірець оповідачів Квітки-Основ'яненка (у «Марусі», «Конотопській відьмі») чи оповідачів від першої особи Марка Вовчка. У Нечуя-Левицького об'єктивна, детальна, кон-кретно-зрима оповідь з своїми ненав'язливими оцінками подій та певними акцентами — і також досягає великої художньої переконливості.
Ще більша об'єктивізованість оповіді Панаса Мирного. Діалоги і змалювання конкретних епізодів посідають у його творах значне місце. До авторської розповіді він вдається переважно тоді, коли треба зробити екскурс у минуле. І. Нечуй-Левицький і Панас Мирний розповідають про своїх персонажів так, наче вони всюди супроводжують їх і спостерігають збоку, але Панас Мирний помічає більше зовнішніх порухів, що відображають внутрішній стан персонажа, і ми говоримо про глибокий психологізм Мирного. Михайло Коцюбинський у своїй оповіді іде ще далі, часом він зображує своїх героїв ніби «зсередини», розповідає так, ніби знає, що в кожну мить відчуває його персонаж,— це високий рівень проникнення у внутрішній світ героя.

Категорія: Твір | Додав: Наталья
Переглядів: 1464 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
[10.02.2016][Казки]
Казка про Чарівника (0)
[21.12.2016][Диктанты]
Диктанты по русскому языку для 6 класса (0)
[16.03.2016][Вірші українські]
Вірші про Україну (0)
[23.12.2016][Розповідь]
Розповідь про звичаї козаків (0)
[06.12.2016][Сочинения]
Сочинение на тему "Мой день рождения" (0)
[29.09.2016][Сочинения]
Сочинение размышление о смехе и радости (0)
[03.01.2017][Твір]
Різдвяні традиції моєї родини (0)
[10.11.2016][Твір]
Твір на тему "Книга в моєму житті" (0)
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]