Вітаю Вас Гість!
Четвер, 25.04.2024, 19:35
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Вірші українські [15]
Вірші українських поетов для школи і школярів, вірші учнів навчальної, середньої та вищої школи
Вірші для дітей [13]
Дитячі вірші про мову, Україну, вірші для дітей Тараса Шевченко та Лесі Українки, віршики про природу та маму
Диктанти українською мовою [7]
Українські диктанти для 1,2,3 класу навчальної школи, 4, 5, 6, 7, 8, 9 класу середньої школи та 10, 11 класу вищої школи
Українські перекази [5]
Докладні перекази тексту з української мови, стислі перекази творів українських письменників, контрольні українські перекази для школярів художнього стилю
Твір [94]
Українські твори на тему життя людини, твір опис та твір роздум українською мовою, художні твори мініатюри про мати та дитину
Діалог [13]
Діалоги з української мови, короткі та довгі
Мініатюра [5]
Твори мініатюри українською мовою на різні теми. Для школярів, школи та вчителів у допомогу
Розповідь [12]
Цей розділ допоможе вам скласти розповідь з текстом українською мовою
ГДЗ [2]
Готові домашні завдання по математиці, ГДЗ з української та англійської мови та інші.
Привітання [14]
Різноманітні привітання зі святами: з днем народження, ювілеєм, новим роком, 8 березня та 23 лютого
Сочинения [40]
Сочинения на русском языке
Диктанты [2]
Диктанты по русскому языку и литературе
Казки [8]

Наше опитування

Що вам потрібно?
Всього відповідей: 2452

Статистика

Пошук

Цікаве

Популярні українські твори

Популярні вірші українською мовою

Популярні диктанти

Готові домашні завдання / ГДЗ

Друзі сайту

українська

Головна » Файли » Твір

Дорогі школяри та вчителя! Розділ нашого сайту: "Твір" містить різноманітні матеріали у допомогу для школи. Твір - тільки самі популярні та необхідні для підготовки до школи і в допомогу вчителям
Картина весняної грози та її авторська оцінка
17.06.2017, 16:07

Картина весняної грози відтворена з великим ступенем конкретності, зримості, точності передачі емоційного темпоритму, настрою. Але звернімо увагу на те, де і як проявляється авторська оцінка. Тільки радісне піднесення може перетворити гаї на золотострунні арфи, «голосні і самодзвонні». Тільки передчуття радісного боріння і зіткнення сил може перетворити небо в море, по якому пливуть білі хмари, схожі на кораблі і на думи, тільки діалектичне відчуття природи і відчуття наростаючої боротьби сил може створити образ грози як вогневого бою, в якому сміх і плач перламутрово переливаються. Таким чином, картина весняної грози фактично є станом душі ліричного «я», сповненого тривожного передчуття і надії, станом серця, відкритого назустріч весняним грозам. Одночасно цей стан ліричного «я» сприймається як стан узагальненого образу розбудженої весняними громами людини.
Вірш написаний у ритмі святкового передзвону, що кличе на вулицю, на луки, до гаю, до весни і передає такий стан збудженості душі ліричного «я», який може бути співзвучним з іншим дзвоном, що будить людей до дії, до революційного оновлення.
Тонка музичність «Арфами, арфами...» багатогранна і багатоступенева: вона — у використанні образів музики (іарфами, самодзвонними, ніжнотонними), в звуконаслідувальному ритмі окремих рядків («скрізь поточки як дзвіночки, жайворон як золотий з переливами»), в надзвичайно тонкій інструментовці вірша, використанні тісного звукосмислового ряду (так високий і світлий звук а-а, и-и, о-о, «-« підтримує і наголошує образні ряди: «арфами золотими, самодзвонними» і т. д.). Високе звучання перших двох рядків відтіняється низьким звуконаслідувальним акордом («самодзвонними»), а низьке звучання перших двох рядків другої строфи («Думами, думами» і т. д. з домінуючим ум) змінюється звучанням слова «ніжнотонними». Асоціативно смислове поле слова «ніжнотонними» надає образові «Думами, думами, наче море кораблями переповнилась блакить», який міг би сприйматися, як щось масивне і важке, прозорості і легкості. Рефрени «Буде бій...» і «йде весна...» чергуються між собою, їх ритм і зміна його всередині рефренів (чергування ударних звуків із звуками м’якими: «Сміх буде, плач буде») — все це створює єдину картину боротьби протилежних почуттів у тривозі й надії весняного оновлення. Але є ще глибший шар музичності цього вірша — це імпульсивний емоційний темпоритм, характерний для раннього Тичини. Разом з тим тут є підтекстовий образ музичних дзвонів, який відтворюється в ритмі вірша.
Найперше оформлення життєвого змісту відбувається через емоційний темпоритм як певний рухливий емоційний стан ліричного «я», що виникає внаслідок його реакції на явища дійсності. У вірші «Арфами, арфами» — це стан, в якому гармонійно-поетичне сприйняття природи поєднується із сприйняттям природи як боротьби протилежностей («Буде бій»).
Елегійний стан разом із «Буде бій» творить свою діалектичну єдність. «Бій вогневий», у якому сміх переходить в плач, але плач, що мінитиметься барвами, від темних до світлих, плач перламутровий, — це не лише змалювання літньої грози, а це — поетична формула одного із законів діалектики про боротьбу і єдність протилежностей. Ця боротьба відчутна і в емоційному темпоритмі, де гармонійна плавність чергується з ударною або із сповненою хвилювання імпульсивністю рефренів. Остання строфа поєднує в собі протистояння: «Любая, милая,— чи засмучена ти ходиш, чи налита щастям вкрай».
Перемагає світле, радісне, живе, сповнене руху і боріння:
Ой одкрий Колос вій!
Сміх буде, плач буде Перламутровий...
Відчути емоційний темпоритм, простежити темп і ритм розвитку емоції, визначити зміст її — це значить наблизитись до ядра ліричної поезії.
Другий етап аналізу — треба простежити, визначити антитетичність у розгортанні емоційного темпоритму, в образах. Але на констатації протиставлення не зупинятись, а обов’язково визначити функцію його, роль стосовно основної ліричної емоції, до пафосу твору.
Аналізуючи образи, треба спробувати визначити образний центр, який несе на собі найбільше ідейно-емоційне навантаження: його енергія випромінюється в різних формах, відчутна в образах, пов’язаних з ним. Таким образним центром у вірші «Арфами, арфами...» є рефрен «Буде бій», а в самому рефрені — плач, сміх.

Категорія: Твір | Додав: Наталья
Переглядів: 1468 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
[25.11.2016][Привітання]
Привітання з Днем народження у прозі (0)
[20.04.2017][Твір]
Аналіз художнього твору (0)
[21.10.2016][Вірші для дітей]
Вірші для дітей про осінь (0)
[20.12.2016][Сочинения]
Сочинение про Новый год! (0)
[29.01.2016][Привітання]
Привітання з Днем Святого Валентина (0)
[14.03.2016][Твір]
Твір на тему "Хто для мене є взірцем" (0)
[24.06.2017][Твір]
Твір "Лихі люди" та його характеристика (0)
[29.01.2016][Твір]
Твір на тему "Моя Батьківщина" (0)
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]